Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Enerji

ÜRETİMDEN DAĞITIMA ENERJİ'DE CENGİZ İMZASI

Enerji sektöründe önemli bir atılım yapan ve üretimden dağıtıma entegre bir yapıyla hareket eden Cengiz Holding'in devam eden ve tamamlanan enerji yatırımları, toplam 4.820 MW gücünde.

Cengiz Holding enerji sektöründeki potansiyel ve ihtiyaçları öngörerek 2000 yılında Cengiz Enerji San. ve Tic. A.Ş.'yi kurdu. EÜAŞ (Elektrik Üretim A.Ş.) tarafından yapılan ihaleler kapsamında yap-işlet modeli ile elektrik üretimi kiralama anlaşmaları gerçekleştirip enerji sektörüne giren Cengiz Holding bu dönemde; elektrik üretimi-tüketimi oranları arasında gittikçe artan farkı ve günün koşullarını dikkate alarak ihtiyacın gelecekte daha da artacağını öngördü ve yatırımlarını buna göre şekillendirdi. Bugün, elektrik üretimi ve dağıtımı, pazarlama, satış ve ticareti, doğalgaz dağıtım faaliyetlerinin yanı sıra doğalgaz çevrim santrali de kuran Grup, kendi üretim tesislerini taşeron kullanmadan, anahtar teslim kendi ekibiyle kurup işletebilecek bir yapıda.

Cengiz Holding tesisleri için de tedarik desteği veren Cengiz Enerji, Cengiz İnşaat'ın elektrik sağlayıcısı olarak hizmet verirken, satış ekibiyle Holding'in diğer tüm tesislerinde elektrik ihtiyacını karşılamak üzere alım-satım ve anlaşma işlemlerini takip edip gerçekleştiriyor. Cengiz Enerji, Eti Alüminyum A.Ş. Oymapınar santrali, Eti Bakır A.Ş. Murgul santrali gibi, Holding'in hemen hemen tüm tesislerindeki elektrik üretim tesislerine de gerek teknik danışmanlık gerekse üretilen elektriğin satış ve pazarlanabilmesi konularında hizmet veriyor.

Türkiye'de elektrik dağıtım faaliyetlerini, işbirliği yaptığı kurumlarla verimli çalışarak, lider konumda yürüten Cengiz Holding, faaliyet gösterdiği 5 elektrik dağıtım bölgesinde Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık %30'unu karşılıyor. Enerji sektöründe önemli bir atılım içinde bulunan Holding'in devam eden ve tamamlanan enerji yatırımları, toplam 4.820 MW gücünde. %50'si hidrolik, %50'si termik olmak üzere 2.009 MW kurulu güce sahip Cengiz'in yeni yatırımları ise 2.811 MW gücünde.

Tüm faaliyetlerinde olduğu gibi enerji alanında da entegre bir yapıyla hareket eden Cengiz Holding, bu anlayış ile doğalgaz dağıtımı, doğalgaz ticareti ve yatırımı da gerçekleştiriyor. Böylece 'doğalgaz dağıtımı' ve 'elektrik üretimi ve dağıtımı' faaliyetleriyle entegre bir yapı oluşturan Grup, elektrikte çizdiği başarısına doğalgazı da ekleyerek Samsun ili ve Konya'nın bir bölümünde doğalgaz dağıtım çalışmalarını yürütüyor. Kurum, bu alandaki tüm altyapı yatırımlarını tamamlayarak yaklaşık 150.000 müşterisine yılda 750 milyon mdağıtım kapasitesi ile hizmet veriyor. Yurt dışına elektrik ticareti için gerekli Elektrik Toptan Satış Lisansı'na sahip olan ve Yunanistan ile Bulgaristan'a elektrik satışı da gerçekleştiren Cengiz, elektrik ticareti alanında sayılı kurumlardan biri. Ayrıca Cengiz Elektrik Toptan Satış A.Ş'nin kurulmasıyla Cengiz Holding, elektrik sektöründe toptan ve perakende elektrik satışında, yurt içi ve yurt dışı elektrik ticareti ve satışında çok daha aktif rol almaya başladı. Kurum, bundan sonraki dönemde, enerji alanında ortaya koyduğu entegre ve geniş ölçekli faaliyetleri ile sektördeki önemli konumunu daha da sağlamlaştırmayı ve elektrik piyasasındaki payını artırmayı hedefliyor.

Türkiye Elektrik İletişim A.Ş.'nin her yıl açıkladığı raporda yaklaşık %7 oranında arttığı görülen elektrik tüketimini dikkate alarak çalışmalarını derinleştiren Cengiz Holding, ekonomik elektrik üretimi için teknoloji ve altyapı yatırımlarına öncelik veriyor. Üretim tesisleri ve yatırım konularında yurt dışından mühendislik hizmeti alan Grup; Siemens, Wartsila, General Electric (GE), ABB gibi dünyanın önde gelen kurumlarıyla işbirliğine gitmeyi tercih ediyor. 

Copyright © Cengiz Holding Tüm hakları saklıdır.